Opening VO-expo: OOGPUNT
Vrijdag 25 september werd de jaarlijkse VO-expo feestelijk geopend. De junior curatoren van maar liefst negen scholen uit de stad presenteerden met trots de expositie OOGPUNT.
In de expositie, die toegankelijk is voor alle inwoners van Breda, worden de kunstwerken getoond van leerlingen in het kader van hun eindexamenopdracht. Dit jaar deden er maar liefst negen scholen mee. Extra bijzonder? De samenstelling en inrichting van de expositie is geheel ontworpen door de leerlingen zelf. Deze 'junior-curatoren' volgden een half jaar masterclasses bij het Stedelijk Museum Breda, Avans CMD en VO-curator Annemiek Tekstra. Het hele proces, van een pril idee tot een heuse expositie, mogen zij zelf ervaren en uitwerken. Van het thema, selectie van werken, teksten, inrichting tot de aankleding van het geheel.
Dit traject start al in het vroege voorjaar. Dan informeren docenten van de deelnemende scholen welke leerlingen graag het traject van junior-curator willen volgen. Half april vindt de eerste kennismaking plaats: met elkaar én met het project. Dit startpunt ligt in het museum, waar de junior-curatoren kennismaken met het werk van een curator. Een rondleiding door het museum mag daarbij natuurlijk niet ontbreken!
In mei leveren de scholen een voorselectie van 120 werken aan. Hieruit maken de junior-curatoren een selectie tot er ongeveer 60 werken overblijven. Vervolgens gaan ze op zoek naar verbanden om tot een overkoepelend hoofdthema en subthema's te komen, de titel van de expositie. Dit jaar is dat OOGPUNT.
Ondertussen wordt er ook hard gewerkt aan de PR, onder andere met het maken van een poster en beeldmerk. Na de zomer gaan de leerlingen aan de slag met het bouwen en inrichtingen van een expositie aan de hand van een workshop in het museum.
De afgelopen weken was het tijd om de handen uit de mouwen te steken. In vier dagen hebben de leerlingen de expositie opgebouwd, met als hoogtepunt de feestelijke opening. Na mooie woorden van Hilda Vliegenthart (Nieuwe Veste) en Friso Wijnen (BredaPhoto) namen de junior-curatoren trots hun welverdiende certificaat in ontvangst!
Over de expositie 'OOGPUNT'
Wat is jouw verhaal? Hoe kijk jij naar solidariteit? En naar diversiteit of vergankelijkheid? Besef jij hoe fragiel de aarde is? Mag een plant van jou verder verwilderen?
In de expositie ‘OOGPUNT’ staan kunstwerken tentoongesteld die vergankelijkheid, diversiteit en solidariteit weergeven. Neem een kijkje vanuit het oogpunt van de jongeren van Breda en misschien kun jij een nieuw, eigen verhaal toevoegen aan onze maatschappij.
‘Oogpunt’ zoekt de ruimte om de diversiteit aan verhalen te laten zien. De kleurrijkheid van onze maatschappij. Dat lijkt nodig, dit laat zien hoe divers we zijn. Hoe verschillend mensen mogen zijn en dat we daaraan solidair kunnen zijn. Deel jouw verhaal in geuren en kleuren. Juist nu je er nog eens goed naar gekeken hebt.
Kun jij een deur sluiten? Zie jij het nieuwe begin al? Als je er onbevooroordeeld naar kijkt hoe ziet je mening er dan uit
Bezoekmomenten
De expositie is op de volgende momenten te bezoeken in de theaterzaal van de Koepelgevangenis (Kloosterlaan 172):
- vr 2 oktober: 18:30 - 20:30
- za 3 oktober: 12:00 - 16:00
- vr 9 oktober: 18:30 - 20:30
Het project is een samenwerking tussen de scholen Markenhage/Orion Lyceum/Michaël college, Mencia de Mendoza Lyceum, Newmancollege, OLV, Curio Scala, Graaf Engelbrecht, De Nassau, Stedelijk Gymnasium Breda, Curio Internationale Schakelklas, Stedelijk Museum Breda, Avans CMD en Annemiek Tekstra . De projectcoördinatie ligt bij Onderschoolse Cultuureducatie van Nieuwe Veste.
-
18 maart 2026
VO-Expo: hoe stel je nou een echte tentoonstelling samen?
Cultuureducatie is een van de pijlers binnen Nieuwe Veste. Een van de meest aansprekende projecten is de jaarlijkse VO-Expo. Scholen in het voortgezet onderwijs laten daarin zien wat hun leerlingen aan beeldende kunst produceren.
-
29 september 2025
Opening VO-Expo: Undetected
Op vrijdag 19 september werd de VO-Expo feestelijk geopend in het Atrium van Carré Chassé.
-
11 september 2024
VO-expositie: Welkom in mijn wereld
Te zien zijn eindexamenwerken van leerlingen van Markenhage, Newman, OLV, CurioScala en Stedelijk Gymnasium.