Pieternel van Keijzerswaard
Docent
Al sinds er menselijke interactie bestaat, vertellen we elkaar verhalen. In de steentijd deden we dat via rotsschilderingen die lieten zien waar buffels of zwijnen te vinden waren. In de oudheid bedachten we mythen om natuurverschijnselen te verklaren en later sprookjes om elkaar iets te leren over goed en kwaad. Ook vandaag spelen verhalen een centrale rol: dagelijks worden vele persoonlijke ‘verhalen’ gedeeld op sociale media en politieke leiders verpakken hun visie graag in een herkenbaar narratief. Verhalen laten zien wie wij zijn en hoe we denken. Ze bieden een ontsnapping aan de alledaagse werkelijkheid, maar hebben tegelijk de kracht om die werkelijkheid in taal te vangen.
In Antwerpen studeerde ik Nederlands en film-, theater- en literatuurwetenschappen. Ik geef Nederlands aan middelbare scholieren en ben daarnaast theater-, film- en schrijfdocent. Wat ik zo leuk vind aan schrijfdocent zijn, is het aanwakkeren van de creativiteit van anderen: inspirerende opdrachten bedenken, luisteren naar wat cursisten maken en daar samen over in gesprek gaan.
In mijn lessen maak ik graag gebruik van literatuur en andere kunstdisciplines als schrijfinspiratie. In de cursus Kort verhaal schrijven gaan we op zoek naar het verhaal achter een foto of een gedicht en lezen we samen beroemde korte verhalen. Zo verkennen we de veelzijdigheid van het genre en kijken we de kunst van het schrijven af. Hoe maak je alledaagse zaken bijzonder? Hoe maak je iets persoonlijks herkenbaar zonder clichématig te worden? En welke vertelstijl past bij jouw verhaal?